Haber 2.07.2023 00:00:00 / Okunma Sayısı: 331

CranioCatch, dental turizme ivme kazandıracak

CranioCatch yazılımı ESOGÜ’lü akademisyenlerce geliştirildi.

Özel Haber

Eskişehir (Dentalhaber) Diş hekimlerine bir nevi sanal asistanlık yaparak teşhislerinde katkı sunan yapay zeka yazılımı CranioCatch’in dental turizme de ivme kazandırması bekleniyor. CranioCatch’i geliştiren ekipte yer alan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Bilgir, yazılımın yurtdışından gelecek hastalara daha ülkemize gelmeden teşhis konarak tedavi planlaması yapılmasına imkan sağladığına dikkat çekerek, “Bu da teşhis ve tedavi süreçlerini kısaltacağı için sağlık turizmine ve özellikle dental turizme çok önemli bir ivme kazandıracağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hatırlanacağı gibi CranioCatch yazılımı ESOGÜ’de bilişim ve diş hekimliği alanlarındaki akademisyenlerin multidisipliner bir çalışma birlikteliğiyle 2019 yılında ortaya çıktı. Geliştirilen söz konusu yazılım, diş hekimliğinde görüntüleme aşamasında, yapay zeka teknolojisinin gücüyle 2 boyutlu dental radyografilerde otomatik tanı ve tedavi planlama imkanı sağlıyor. Yazılım projesini geliştiren iki radyolog diş Hekimi, bir ortodontist, bir bilgisayar bilimlerinde görev yapan 4 akademisyen başlangıçta, basit dental bulguların yapay zeka ile tespitini değerlendiren çalışmalar yaparak çalışmaya başladı. Çalışmalar sonucunda elde edilen modeller başarıya ulaştıkça, radyografları otomatik olarak değerlendirebilen ve rapor formatında çıktı sunan bu yazılımın geliştirilmesi yönünde yeni adımlar atıldı. 2020 yılında marka tescili alınan yazılım için kitlesel fonlama kuruluşu olan fon bulucusunda Ocak 2022'de yatırım alındı. Ve Eskişehir Teknoloji ve Geliştirme Bölgesinde CranioCatch adıyla şirket kuruldu. Bu gün gelinen noktada yazılımın 2 boyutlu modül, etiketleme modülü ve eğitim modülleri Türkiye’de ve yurtdışında satışı devam ediyor.

Fotoğraf:  CranioCatch, diş hekimlerine dental radyografilerde sanal asistanlık yaparak teşhislerinde katkı sunuyor. 

Yapay zekayla ilgili 40'ın üzerinde çalışması ulusal ve uluslararası saygın dergilerde yayınlanan CranioCatch ekibinde yer alan Doç. Dr. Bilgir, geliştirdikleri yapay zeka yazılımı ile ilgili gelinen noktayı, DENTAL HABER’e değerlendirdi. CranioCatch’in 3 boyutlu raporlama ve ortodonti modülü için de çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Bilgir, yazılımın, günümüzde ön plana sağlık turizmine de büyük katkı sunacağını şöyle anlattı:

“Bu yazılımın geliştirilmesi fikrinde rol oynayan temel problemler arasında hekimlerin fazla iş yükü, deneyimli hekim sayısının yetersizliği ve hekimlerin radyografik yorumlama için sınırlı zamanları olduğu gibi sorunlar bulunmaktadır. Buna ek olarak, insan kaynaklı hatalı teşhislerin ortaya çıkma ihtimali ve grafilerin raporlama zorunluluğu nedeniyle hem zaman hem de maliyet açısından sorunlar oluşması da dikkate alınması gereken diğer faktörlerdir. Ayrıca yazılım yurtdışından gelecek hastalara daha ülkemize gelmeden teşhis konarak tedavi planlaması imkan sağlayacak. Bu teşhis ve tedavi süreçlerini kısalttığı için sağlık turizmine ve özellikle dental turizme çok önemli bir ivme kazandıracak.” Şeklinde konuştu.

-CranioCatch geliştiren Ekip:

Doç. Dr. İbrahim Şevki Bayrakdar, CEO (ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi AD)

Doç. Dr. Ahmet Faruk Aslan (Fen Fakültesi, Matematik-Bilgisayar Bölümü, Bilgisayar Bilimleri AD)

Doç. Dr. Elif Bilgir (ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi AD)

Doç. Dr. Mehmet Uğurlu (ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti AD)

0 Yorum Yapılmış

Habere Yorum Yap

E-BÜLTEN KAYIT

Diş Sektöründeki gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak için e-Postanızı kaydedebilirsiniz..

Mailinizi girdikten sonra kaydol tuşuna basınız